Utorok 21. Máj 2024 , meniny má Zina Mapa stránky
POWEL s.r.o.
Moyzesova 43, 080 01 Prešov
www.powel.sk
 
    Home         
 WATERLOGIC   Úpravne vody   Descaler   Filtrácia vody   Reverzná osmóza   Dávkovače   UV dezinfekcia   Čerpadlá   Cenník   Download   Kontakt 
  Potrubné filtre plastové
  Potrubné filtre plastové BB
  Potrubné filtre odkaľovacie
  CINTROPUR
  Potrubné filtre odkaľovacie
  na horúcu vodu
  Potrubné filtre odkaľovacie
  ACQUA-BREVETTI
  Špeciálne filtre
  Filtračné vložky 2 1/2"
  Filtračné vložky BB 4 1/2"
  Filtračné média
  Filtračné systémy
  Filtre s polyfosfátmi
  SILIPHOS
  Systémy s reverznou
  osmózou
  Úprava vody
  Rozbor vody
  Pitná voda -
  hygienické limity
  Voda a človek
  Vedeli ste, že...
 SILIPHOS
 

Čo je SILIPHOS?

SILIPHOS predstavuje zmes pomaly rozpustných polyfosforečnanov s prímesou kremičitanov a je dodávaný vo forme sklovitých guličiek o priemere cca 2 cm. Koncentrácia SILIPHOSu vo vode 2 – 3 mg/l je dostatočná pre zabezpečenie ochrany pred vodným kameňom aj proti korózii. SILIPHOS je pri dodržaní správnych zásad (koncentrácia do 5 mg/l vody) zdravotne nezávadný. Používanie SILIPHOSu pri úprave pitnej vody je v súlade s existujúcimi európskymi štandardami (EN1208) ako aj požiadavkami “FAO/WHO Expert Committee on Food Additives“.

Spoločnosť POWEL vlastní súhlasné Rozhodnutie Úradu Verejného Zdravotníctva SR pre použitie materiálu SILIPHOS na vodárenskú úpravu pitnej vody podľa § 13 ods 4 písm. e) zákona č. 335/2007 Z. z. a § 46 a § 47 zákona č. 71/1967 Zb.Na čo slúži SILIPHOS?

  • Chráni vodovodné systémy pred tvorbou vodného kameňa a pred koróziou.
  • Uvoľňuje postupne už vzniknuté usadeniny.
  • Zabraňuje „hnedej“ vode a prehrdzaveniu potrubí.
  • Predlžuje životnosť vodovodných inštalácií, kotlov, bojlerov, ohrievačov vody...
  • Znižuje náklady na elektrickú a tepelnú energiu (1 mm hrubá vrstva na výhrevnom telese zvyšuje spotrebu el. energie o 15%.
  • Obmedzuje nutnosť opráv a údržbu zariadení.
Medené potrubie s vodným kameňom
Medené potrubie s vodným kameňom
Silne zanesené oceľové potrubie
Silne zanesené oceľové potrubie
Oceľové potrubie s koróziou
Oceľové potrubie s koróziou
Potrubie so SOLIPHOSom
Potrubie so SOLIPHOSom


Ako pracuje SILIPHOS?

Pomaly rozpustné fosforečnany obsiahnuté v SILIPHOSe pôsobia vo vode ako tzv. maskujúci činiteľ. Maskovanie je jednoducho schopnosť viazať a zadržiavať v roztoku iné minerály ako napríklad vápnik (Ca) a horčík (Mg), ktoré spôsobujú tvorbu vodného kameňa. Fosforečnany tvoria s Ca resp. Mg väzby, čím sa zvýši rozpustnosť Ca a Mg vo vode. Preto tieto tvrdosť spôsobujúce minerály zostávajú v roztoku namiesto toho, aby sa vyzrážali vo forme vodného kameňa. Fosforečnany tiež menia morfológiu (tvar) molekúl uhličitanu vápenatého tak, že tieto nie sú schopné zachytávať sa na povrchoch a vytvárať vodný kameň. Kremičitany vytvárajú na povrchu kovových potrubí tenkú ochrannú vrstvu, ktorá bráni kontaktu kyslíka resp. kysličníka uhličitého s kovovým povrchom, a tým zabraňujú vzniku korózie. Popri týchto dvoch funkciách prítomnosť SILIPHOSu vo vode vedie k postupnému rozpúšťaniu už vzniknutých usadenín vodného kameňa v potrubiach a zariadeniach na ohrev vody. Teplota vody, ktorá prechádza cez náplň s polyfosfátovými kryštálmi by nemala presiahnúť 30°C. Pri vyššej teplote dochádza k zmene ich kryštalickej štruktúry a stávajú sa neúčinnými. Voda upravená polyfosfátmi nevytvára vodný kameň pri zahrievaní asi do 80°C.
Ako sa dávkuje SILIPHOS?

SILIPHOS sa používa ako náplň do dávkovačov rôznych veľkostí v závislosti od potrebného množstva upravovanej vody. Pri výbere vhodnej veľkosti dávkovača sa riadime podľa priemernej hodinovej spotreby vody. V domácnostiach postačí použiť potrubný filter o veľkosti 5" (ST5), 7“ (ST7) alebo 9 3/4“ (ST9) s plastovými kartridžami EC5, EC7 resp. EC9 naplnenými SILIPHOSom. SILIPHOS je potrebné doplniť pri úbytku 1/3 obsahu náplne, po šiestich mesiacoch by sa mala vymeniť celá náplň. Pre stanovenie potrebného množstva náplne v dávkovači pre rôzne spotreby vody slúži nasledujúca tabuľka:


Odporúčaná hodinová spotreba:Obsah náplne:
100 - 200 l 1 kg
200 - 300 l 2 kg
300 - 400 l 3 kg
500 - 600 l 5 kgKde sa uplatní SILIPHOS?

Systémy s náplňou SILIPHOS nachádzajú široké uplatnenie v domácnostiach, hoteloch, reštauráciách, úradoch, školách, športových strediskách i nemocniciach, kde slúžia na úpravu pitnej vody.

 

WATERLOGIC | Úpravňa vody | Descaler | Filtrácia vody | Reverzná osmóza | Dávkovače | ÚV dezinfekcia | Čerpadlá | Cenník | Download | Kontakt
webdesign by Shuster & Ori
Copyright ©1999 - 2005. All rights reserved